اخبار برگزاری کرسی های ازاد اندیشی

شصت وششمین جلسه هیات حمایت از کرسیهای نظریه پردازی ،نقد ومناظره برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر محمد علی نویدی سرپرست دبیرخانه هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی ضمن ارائه گزارشی از روند پیشرفت کار دبیرخانه این هیات گفت: تا کنون 15 حلقه علمی تشکیل شده است که نسبت به برنامه مصوب هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی خوشبختانه جلوتر هستیم. وی با تاکید بر حضور نخبگان کشور در حلقه های علمی گفت: بیش از 300 استاد صاحبنام از رشته های مختلف در حلقه های علمی عضویت دارند و مشغول به فعالیت هستند.

در ادامه این جلسه؛ هر یک از اعضا ضمن بیان دیدگاه ها و نظرات خود به بحث و تبادل نظر درباره مباحث مطرح شده پرداختند. در پایان این جلسه و جمعبندی موارد مطرح شده ؛ حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد بر لزوم تدوین آیین نامه متحدالشکل برای حلقه ها و کرسی های علمی تاکید کرد.

عضو هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی نقد و مناظره، با اشاره به اهمیت حلقه های علمی گفت: تدوین آیین نامه تشکیل حلقه علمی برای برای هر رشته با توجه به ضرورت ها، شرایط علمی، ظرفیت های ملی و فراملی و همچنین ترکیب اعضا باید صورت بگیرد و این آیین نامه ها باید متحدالشکل باشد تا در روند اجرای برنامه ها خللی وارد نشود.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه گفت: تنظیم خط مشی علمی کرسی های نظریه پردازی به گونه ای است که از ابتدا با در نظر گرفتن مبانی اسلامی و ملی و نیز در نظر گرفتن اهداف سند چشم انداز پیش خواهد رفت اما در عین حال فضا برای نقد و بررسی نظریات مختلف در یک محیط علمی وجود دارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاههای کشور در خصوص تسریع در راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی گفت: خانه ملی گفتگوی آزاد که بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی متولی اصلی راه اندازی و سازماندهی کرسی های آزاد اندیشی است آمادگی علمی و اداری و نرم افزاری برای فعالیت دارد، اما دو مانع بزرگ در این مسیر وجود دارد که باید مرتفع شود اول آنکه پس از تمرکز فعالیت های هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی هنوز مشکلات مالی اعم از تخصیص بودجه و تامین ساختمان محل فعالیت از سوی مسئولین حل نشده است. به لحاظ منطقی هم اضافه شدن بحث کرسی های آزاداندیشی و راه اندازی خانه ملی گفتگوی آزاد که خود یک ساختار مستقل دارد نیاز به بودجه و محل مشخصی دارد. مانع دوم موانع اجرایی و حقوقی است که باید برطرف شود و فضای فکری برگزاری کرسی های آزاد اندیشی ایجاد شود.

رییس کرسی فلسفه دین وکلام با اشاره به لزوم تعامل بیشتر کرسی ها با جامعه علمی گفت: ارسال گزارش ها و مشروح کرسیهای برگزارشده به ارگانهای علمی و مجامع مرتبط با موضوع، از برنامه های مفیدی است که باید جدی گرفته شود.

عضو هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی در پایان جمعبندی خود بر لزوم همکاری مشترک حلقه های علمی در برگزاری کرسیهای بین رشته ای تاکید کرد گفت: تا زمان تدوین آیین نامه بنا به تشخیص معاونت علمی دبیرخانه طرح نامه های بین رشته ای ارجاع شده به یکی از حلقه ها ارجاع می شود اما فرآیند اداره، برگزاری و داوری آن بر عهده حلقه های علمی مرتبط با موضوع به صورت مشترک خواهد بود.

اضافه می شود این جلسه صبح روز گذشته در سالن جلسات پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی برگزار شد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
قاصدک

بابا چرا وبلاگت به هم ریخته پست های قبلی کو چرا پیوندهای وبلاگت دیده نمی شه. قدیما قشنگتر بود.